Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Accesare de site-uri cu continut pt adulti!
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Accesare de site-uri cu continut pt adulti!

O cunostinta de-a mea a accesat cateva site-uri pt adulti,din pura curiozitate.Vreau sa precizez ca aceasta persoana este majora si ca nu a distribuit astfel de materiale si nici nu le-a pastrat in calculator sau pe vreun cd!Totusi a primit in urma unor vizionari de acest fel,un avertisment pe care nu l-a citit pe tot ci doar cateva randuri in care se spunea ca persoana este acuzata de distribuire de materiale pornografice si de detinere si ca i s-a gasit si IP-ul si i s-a spus ca activitatea pe acest pc este urmarita(si nu stiu daca nu si inregistrata) In aceasta situatie,la ce se poate astepta cunostinta mea? Multumesc anticipat pt raspunsuri!Si mai vreau sa intreb de unde venea acest avertisment,de la Politie?
Site-urile respective detin mai multe filtre si conditii de accesare
In situatia in care un utilizator incearca sa sparga barierile si sa utilizeze/vizualizeze fara identificare,logare IP,parola,politica site-ului obliga initial atentionarea utilizatorului
Atentionarea utilizatorului este generala,pentru mai multe categorii de utilizare.copiere/etc site
De regula astfel de site-uri utilizeaza filtre speciale prin care viruseaza utilizatorii care se constata ca staruie sa parcurga fisiere pentru care politica si strategia de management a site-ului impune obligativitatea creeri de cont
cel mai probabil calculatorul persoanei respective a fost infectat cu un virus, care generează acel mesaj de ”avertizare”. o să risc să ghicesc că mesajul în cauză i-a blocat calculatorul. așa este?
Nu pt ca are instalat superantispyware care e f puternic si pornea o scanare imediat ce identifica virusi !Dar ce l-a socat este ca i-a aparut mare in fereastra despre care vorbim IP-ul calculatorului!Deci fusese si localizat !Eu cred ca nu era virus!Si dupa cum am spus s-a scris acolo ca este urmarita din acel moment activitatea pe acel pc
cattie, utilizator
In primul rand companiile care opereaza websiteuri legale nu distribuie virusi, ci cel mult PUPs, spyware sau adware. A distribui virusi e temei de facut inchisoare in cele mai multe tari din lume.

Pe urma, nu e clar cu ce l-a avertizat, asa era si websiteul Grokster, preluat de organizatiile de drepturi de autor si avertizeaza orice vizitator al websiteului ca i-a fost logat IP-ul. Asta nu e mare scofala, aproape orice website din lume logheaza IP-urile vizitatorilor. Cat despre consecinte juridice, ei ar trebui sa prinda orbu' din spatele IP-ului si sa-i scoata ochii, iar a se uita de niste poze deochiate nu e temei suficient sa dea judecatorul mandat sa i se afle numele si adresa. Eventual daca ar fi poze porno cu minori as intelege deranjul, dar altfel e doar o furtuna intr-un pahar cu apa.

Iar Politia nu acorda avertismente de tipul "de data asta v-am iertat, sa nu mai faceti pe viitor".
tgeorgescu, utilizator