Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu cu copilul minor, consecinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu cu copilul minor, consecinte

buna ziua!vreau sa divortez.daca plec cu copilul minor la parinti in alta localitate ,fara acordul sotului,(el la randul sau este plecat la parinti si nu vrea sa ia legatura cu mine),pot fi acuzata de parasire de domiciliu sau ceva de genul rapire minor?intentionez sa plec si sa incep actiunea de divort din acea localitate si mi-e teama sa nu intampin aceasta problema si sa-mi ia copilul.
multumesc anticipat
nu exista in legislatia romana parasire de domiciliu ,as ca actionati ca atare ....
Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cea din urma locuinta COMUNA a sotilor
Daca nu mai aveti locuinta comuna atunci cererea va fi depusa la judecatoria competenta din circumscriptia unde isi are locuinta PARATUL