Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Plan de distribuire
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Plan de distribuire

Cum poate fi obligat lichidatorul sa efectueze distribuirile sumelor cuprinse intr-un plan de distribuire, necontestat de creditori si in ce interval de timp este obligat sa faca platile?
Art. 122 alin. 2-4 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede dupa depunerea planului la dosarul cauzei, un termen de 15 zile pentru formularea contestatiilor la plan, respectiv un termen de 20 de zile pt solutionarea acestora.
Legea nu prevede un interval de timp in care lichidatorul judiciar trebuie sa faca distribuirile.