Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu

In urma cu doua luni, am cuparat o masina care era inmatriculata in Romania in 2003. As vrea sa stiu cine trebuie sa plateasca timbrul de mediu cumparatorul sau vanzatorul? Eu am trecut-o la taxe si impozite la primaria de care apartin. Pot sa circul in continuare cu masina fara a o inmatricula-o pe numele meu? Va multumesc!
Cumparatorul suporta taxa de timbru de mediu.
Circulati pe riscul dumneavoastra deoarece potrivit Ordonantei 195/2002 in termen de 30 de zile trebuie sa procedati la inmatriculaea autoturismului.
Daca vanzatorul nu v-a scris pe spatele talonului .. instrainat catre la data de ..., conform legislatiei actuale puteti circula ani de zile cu masina fara niciun risc. Cand sunteti oprit spuneti ca e masina cumnatului si la revedere. Sa aveti grija ca rca-ul sa il intocmiti pe numele celui din talon (vanzatorului, nu pe numele dvs) si sa aveti grija sa nu va fie ridicat talonul (se ridica pt lipsa itp, rca, precum si alte lucruri). Daca va este ridicat doar cel pe numele caruia e talonul il poate recupera.

cosmintt26, utilizator