Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

pot cere ca statul sa-mi returneze tva daca eu ,ipotetic,as fi cumparat marfa de 100000 de ron(depozit angro) +24000 tva, i in luna aceea nu as vinde nimic.
Eu cred ca pot cere tva platit (adica cei 24000)
Puteti cere restituirea de TVA. Personal, va sugerez sa nu cereti restituirea. Pe langa controlul ANAF, inerent in asemenea cazuri, tineti cont ca luna urmatoare s-ar putea sa aveti de plata TVA, iar primirea TVA dureaza mai mult de 2 - 3 luni.Necerand restituirea, in luna cand veti avea de plata, veti putea compensa TVA de plata cu TVA de incasat.