Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul I

Buna seara.
Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2, se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?.

Multumesc frumos.
Persoanele cu pensie de invaliditate au in plus la pensie, o indemnizatie de insotitor, care cred ca e de 610 lei.
Multumesc, dar la pensia de invaliditate nu cred ca este indemnizatie de insotitor.

Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2 se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?.

Multumesc frumos.

Valoarea pensiei depinde de veniturile realizate.
Daca nu s-au realizat venituri, se acorda pensia minima de 350 lei.
Pensionarii cu gr.I de invaliditate au dreptul la o indemnizatie de insotitor, pe langa pensie, in valoare de 610 lei.

Legea nr.263/2010:

ART. 77
(1) Pensionarii de invaliditate încadraţi în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizaţie pentru însoţitor, în cuantum fix.
(2) Cuantumul indemnizaţiei pentru însoţitor reprezintă 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilită în condiţiile legii.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor se suportă de la bugetul de stat.

Buna ziua.
Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2, se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?
As vrea sa stiu daca pensia invaliditate gradul 1 si pensia invaliditate gradul 2(cu stagiu minim de cotizare de 2 zile), sunt diferentiate ca si suma sau indemnizatia este egala indiferent de grad.

Multumesc frumos.