avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul I

Buna seara.
Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2, se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?.

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Ganna , utilizator 13:23, 18 Noiembrie 2013
Persoanele cu pensie de invaliditate au in plus la pensie, o indemnizatie de insotitor, care cred ca e de 610 lei.
Multumesc, dar la pensia de invaliditate nu cred ca este indemnizatie de insotitor.

Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2 se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?.

Multumesc frumos.

Valoarea pensiei depinde de veniturile realizate.
Daca nu s-au realizat venituri, se acorda pensia minima de 350 lei.
Pensionarii cu gr.I de invaliditate au dreptul la o indemnizatie de insotitor, pe langa pensie, in valoare de 610 lei.

Legea nr.263/2010:

ART. 77
(1) Pensionarii de invaliditate încadraţi în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizaţie pentru însoţitor, în cuantum fix.
(2) Cuantumul indemnizaţiei pentru însoţitor reprezintă 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilită în condiţiile legii.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor se suportă de la bugetul de stat.

Buna ziua.
Am inteles ca dupa noua lege intrata in vigoare la 1 aprilie 2013, pensia de invaliditate se acorda indiferent de stagiul realizat.
Dupa aceasta modificare a legii, cu un stagiu minim de cotizare de 2 zile si cu o invaliditate in gradul 2, se acorda o pensie de 350 de lei.
Imi spuneti va rog ce suma primesc persoanele in gradul 1?
As vrea sa stiu daca pensia invaliditate gradul 1 si pensia invaliditate gradul 2(cu stagiu minim de cotizare de 2 zile), sunt diferentiate ca si suma sau indemnizatia este egala indiferent de grad.

Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensia de invaliditate PotropopuVasile PotropopuVasile Bună ziua Mă numesc Potropopu Vasile în vârstă de 42 de ani. Sunt bolnav din copilărie de distrofie musculară și acum sunt imobilizat pe ... (vezi toată discuția)
Poate beneficia de pensie de invaliditate? medicul curant refuza trimiterea la comisie. ContSters290057 ContSters290057 Persoana cu handicap. In anul 1982 luna Aprilie a fost incorporat pentru satisfacerea serviciului militar obligatoriu. Apt la recrutare.Apt la incorporare. ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 37/2013 va avea norme metodologice de aplicare? remus11 remus11 Buna ziua ,ce se intampla cu cei care vor depune dosarele de pensionare pe caz de boala conform noii legi 37/2013,daca nu exista norme metodologice? Banuiesc ... (vezi toată discuția)