Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atelier de reparatii in subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atelier de reparatii in subsolul blocului

Un vecin si-a "facut"atelier de reparatii in pivnita si evident consuma din curentul de pe scara.Solutia legala este sa isi monteze separat contoar electric sau mai exista si alta posibilitate?Are voie? Si daca da,in ce conditii?Va multumesc f mult
Ce intelegeti prin "pivnita", spatiul tehnic de la bloc?
Este bloc sau casa la curte cu 2 propretari?
Daca este imobil de locuit in comun,subsolul tehnic reprezinta parte comuna
Din constructie,subsolul tehnic este alimentat cu energie electrica 24 V,astfel incat aparatura electrica traditionala nu poate fi utilizata decat in cazul existentei de transformatoare speciale
Legal ,spatiile parte comuna din imobil de locuit in comun ,pot fi utilizate exclusiv de catre proprietari,in cazul incheierii de contract de inchiriere sau de comodat intre proprietar si asociatia de proprietari
Daca repara incaltaminte sau umbrele i se poate calcula un consum lunar pentru ilumitat si se poate face o conventie intre asociatia de proprietari si respectivul mester pentru plata suplimentara unei cote din curentul electric.
Daca insa face sudura sau alte reparatii care presupun consum mare de curent, atunci nu poate sa-si faca atelier de reparatii in subsol nici cu, nici fara contor separat. Poate da foc la infrastructura din subsol.
Cand vecinul si-a facut "atelier", cine i-a dat voie? Cred ca vecinul dumneavoastra, a avut acordul cuiva,ca doar n-a spart pivnita!? Infomati-va mai bine..si este foarte simplu spune-ti-i sa il desfiinteze(atelierul..............).Legal nu ii puteti face nimic pentru ca repet..........i s-a permis .
Robot41, utilizator