Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare srl

Buna ziua!
V- as ruga sa imi raspundeti la o intrebare: o persoana este in prezent asociat unic la un SRL, care tocmai a intrat in procedura de faliment, avand termenul in instanta in luna ianuarie.Procedura de faliment a fost declansata de Finantele Publice. Aceasta persoana poate sa infiinteze un alt SRL? Trebuie sa astepte declararea falimentului intai?
Multumesc!
Poate deveni actionar insa nu unic, intr-o societate noua. Daca pe langa procedura falimentului se va descoperi si fapte ce imputa un cazier fiscal, acesta nu va mai putea deveni asociat din momentul inregistrarii lor in acest cazier.