avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa radio/tv platita de firme?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa radio/tv platita de firme?

Societatile comerciale mai au obligatia sa plateasca taxa radio/tv?
Am primit o atentionare prin care Societatea Romana de Radiodifuziune imi aduce la cunostinta ca am de plata suma restanta reprezentand taxa pentru pentru serviciul public de radiodifuziune pentru o perioada de 3 ani. Mentionez ca societatea isi are sediul social in apartamentului in care locuiesc (si pentru care platesc taxa radio/tv ca persoana fizica), iar activitatea societatii se desfasoara intr-un alt sediu (inchiriat), pentru care in baza contractului de inchiriere se platesc utilitatile (inclusiv factura de curent cu taxele incluse). Inrebarea este: firmele mai au obligatia sa plateasca aceste taxe ?
Cel mai recent răspuns: liviu10 , utilizator 01:14, 9 Decembrie 2013
Pana la data de 09.05.2011 (cand a fost publicata in Monitoul Oficial Decizia Înaltei Curti de Casaţie si Justiţie (ICCJ) nr. 607/3.02.2011 prin care au fost anulate prevederile art. 3 alin. (2) din HG 977/2003 si cele ale ale art. 3 alin. (2) din HG 978/2003) toate societatile comerciale - altele de cat microintreprinderile, aveau obligatia de a plati taxa radio/TV, indiferent daca detineau sau nu recptoare radio/TV.
Incepand cu data de 09.05.2011, societatile comerciale din Romania – altele decat microintreprinderile, NU mai au obligatia platii taxei radio si TV daca nu beneficiază, în diferite modalităţi, de serviciile publice respective.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Noiembrie 2013
ContSters305424, utilizator
F11 a scris:

Incepand cu data de 09.05.2011, societatile comerciale din Romania – altele decat microintreprinderile, NU mai au obligatia platii taxei radio si TV daca nu beneficiază, în diferite modalităţi, de serviciile publice respective.



Poate vrei sa zici ca microintreprinderile nu mai au obligatia daca nu beneficiaza de... In hotararea ICCJ se anuleaza art 3 alin2. Din ce zici se intelege ca doar micro mai trebuie sa plateasca. Gresesc undeva?

Pe de alta parte stiu ca boc a repus in functiune pasajul ala imediat dupa hotararea ICCJ, Daca le scriu pe OP "taxa protectie" e ok? :))))
Am primit si eu instiintare de plata si cred ca au mai primit o multime de alte firme ; ar fi util sa ne spuneti unde gasim Decizia ICCJ nr. 607/3.02.2011.
[ link extern ]

giginitza a scris:

Am primit si eu instiintare de plata si cred ca au mai primit o multime de alte firme ; ar fi util sa ne spuneti unde gasim Decizia ICCJ nr. 607/3.02.2011.


Am cautat putin si am descoperit ceva incredibil: Decizia ICCJ nr. 2102/09.04.2009 care a intrat in vigoare in 14/10/2009 "anulează art. 3 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 977/2003" (pe langa art. 3 alin. (1) din HG 978). Ulterior, prin HG 1012/ 09.09.2009, in vigoare din 15/10/2009, adica ulterior abrogarii, dl. exPM si anume Boc modifica acest articol anulat de ICCJ. Cum poti sa modifici un articol abrogat anterior?

Alte discuții în legătură

Taxa radio tv -sau unde dai si unde crapa- marca emil boc sau " cine are nevoie de justitie in romania?" sau "forfetarul radio-tv" Management Account Management Account [b]IIn timp ce Decizia Înaltei Curte de Casaţie şi Justiţie nr. 2012, care anulează art. 3, alin 1 din HG 977/2003 a apărut în Monitorul Oficial şi a ... (vezi toată discuția)
Sa facut dreptate!firmele nu mai sunt obligate sa plateasca taxa radio-tv Marian Turtoi Marian Turtoi I=D>n sfarsit s-a facut dreptate,comerciantii nu mai platesc biruri catre Societatea de stat (si la propriu si la figurat)TVR si RADIO.Sa vedem cine va ... (vezi toată discuția)
Taxa radio in vigoare pt micro? sorinbat sorinbat Nu detin radio/tv, dar sunt nevoit sa platesc taxa. Este legala aceasta taxa? Cum as putea sa ma apar in instanta fiindca oricum NU VREAU sa platesc ceva de ... (vezi toată discuția)