Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sa facut dreptate!Firmele nu mai sunt obligate sa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sa facut dreptate!Firmele nu mai sunt obligate sa plateasca taxa Radio-TV

I=D>n sfarsit s-a facut dreptate,comerciantii nu mai platesc biruri catre Societatea de stat (si la propriu si la figurat)TVR si RADIO.Sa vedem cine va raspunde pentru banii publici achitati impertinentilor de la Urban & Asociatii (firma de recuperare din Constanta) pentru a stoarce "prin metode de intimidare subliminala" de la comerciantii plata taxelor retroactiva,de la infintare pana in prezent.De ce "prin metode de intimidare subliminala"?Intrucat,in scrisorile trimise la sediile firmelor se pomenea de:"garda financiara","instanta","despagubiri majore"..etc.,pentru a intimida.Numai ca ulciorul nu merge de multe ori la apa si o firma a dat in judecata Guvernul Romaniei si SR-RADIO-TV si a avut castig de cauza :neconstitutionalitatea taxei radio tv.Bravo firmei din cluj!!!=D>
firmele sau microintreprinderile?
microîntreprinderile care nu desfăşoară activitate si cele care nu deţin mijloace de recepţionare a semnalului radio şi tv.
turtoy a scris:

I=D>n sfarsit s-a facut dreptate,comerciantii nu mai platesc biruri catre Societatea de stat (si la propriu si la figurat)TVR si RADIO.Sa vedem cine va raspunde pentru banii publici achitati impertinentilor de la Urban & Asociatii (firma de recuperare din Constanta) pentru a stoarce "prin metode de intimidare subliminala" de la comerciantii plata taxelor retroactiva,de la infintare pana in prezent.De ce "prin metode de intimidare subliminala"?Intrucat,in scrisorile trimise la sediile firmelor se pomenea de:"garda financiara","instanta","despagubiri majore"..etc.,pentru a intimida.Numai ca ulciorul nu merge de multe ori la apa si o firma a dat in judecata Guvernul Romaniei si SR-RADIO-TV si a avut castig de cauza :neconstitutionalitatea taxei radio tv.Bravo firmei din cluj!!!=D>

Am urmarit cu deosebit interes toate interventiile de pe acest site privind injustetea perceperii taxei radio-TV in cazul microintreprinderilor care nedetinand receptoare de acest gen, nici nu beneficiaza de aceste servicii publice. Subiectul m-a interesat si ma intereseaza inca, deoarece si eu ma aflu in aceasta situatie si ma revolta faptul ca in continuare primesc pe adresa firmei (microintreprindere) facturi si somatii de plata cu amenintari de amenda si actionare in judecata din partea Studioului de Radiodifuziune Cluj, cu toate ca le-am adresat inca din 14.04.2009 o petitie (ramasa fara raspuns!), prin care solicitam stornarea ultimei facturi, pe motivul ca societatea mea(cu sediul social in propria-mi locuinta), nu detine receptoare radio-TV si ca urmare, nu beneficiaza de aceste servicii. In plus, am mentionat si faptul ca eu, in calitate de persoana fizica cu domiciliul la ceeasi adresa, platesc taxele respective odata cu factura la Electrica, cu toate ca nu detin niciun receptor radio! Am precizat si faptul îmi întemeiez cererea atât pe sentintele civile nr. 767/2008 (dosar 1428/33/2008) şi nr. 733/2008 (dosar 1426/33/2008) ale Curţii de Apel Cluj, cât şi pe decizia irevocabilă nr. 2103, din 9 aprilie 2009 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a decis anularea textului articolelor 3 al. 1 din HG nr. 977/2003 şi 978/2003.

Ma surprinde si ma revolta in acelasi timp ca Studioul de Radiodifuziune Cluj isi permite sa ignore pur si simplu deciziile irevocabile si definitive ale instantelor si ma gandesc ca poate doar faptul ca tupeul acestei institutii se datoreaza faptului ca decizia ICCJ nu au fost inca publicata in Monitorul Oficial, astfel incat anularea articolelor in discutie sa nu fie inca efectiva!?! Marea mea rugaminte sa-mi spuna oricine este in cunostinta de cauza daca decizia ICCJ a fost sau nu publicata in MO si daca da, in care numari si de la ce data isi face efectul.

Va multumesc anticipat pentru intelegere si sprijin.
Ma poate ajuta cineva cu sentinta prin care s-a reusit "stornarea" unei facturi ?
Incercati sa intrebati aici[ link extern ] .