Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

Buna ziua,
O intreprindere mijlocie care nu aplica tva la incasare si care achizitioneaza marfuri de la furnizori ce aplica tva la incasare cum procedeaza:
1. Deduce tva- ul facturilor in momentul in care achita facturile respective?
2. Pentru ca este intreprindere mijlocie nu tine cont de tva -ul la incasare, si deduce tva -ul chiar daca facturile nu sunt achitate?
Multumesc!
1. Da
2. deduce tva numai la momentul platii pt facturile de la fz. care aplica tvai