avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare la pensie

In luna mai 1990 am intrat in concediul pentru cresterea copilului conform Decretului lege 31/1990.
In Cartea de munca este trecuta la data 24.05.1990 : "Intrerupt activitatea pt. cresterea copilului conf. Decret lege 31/1990".
Dupa ce copilul a implinit 1 an , adica in februarie 1991 am revenit la acelasi loc de munca, dar in Cartea de munca nu apare nici o mentiune la data respectiva.

Exista sau nu stagiu de cotizare la pensie pentru perioada respectiva ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:33, 25 Noiembrie 2013
1. Decretul-lege 31/18.01.1990 privind concediul platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 1 an spune:

Art. 3
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

2. Asadar perioada este vechime in munca, vechime ce se ia in calcul pentru pensie, conform Legii 3/1977 (care se aplica atunci pentru pensionare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se adauga la vechime in munca concediul pentru cresterea copilului luat in anul 1990 carmenciobanu88 carmenciobanu88 Mamele care au avut concediu pentru cresterea copilui in anul 1990 respectiv 1991 perioada respectiva se considera vechime in munca sau nu . ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu ... Carmen Haidau Carmen Haidau Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu pt cresterea copilului.Sunt pensionata dar pt aceasta perioada nu s a considerat nici vechime ... (vezi toată discuția)
Concediul de ingrijire copil nikosteluta nikosteluta Din tot noianul de legi si tot ce scrie pe net, tot nu am inteles daca CIC luat in 1995 se adauga in calculul sporului de vechime. Ma poate lamuri cineva? (vezi toată discuția)