Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare la pensie

In luna mai 1990 am intrat in concediul pentru cresterea copilului conform Decretului lege 31/1990.
In Cartea de munca este trecuta la data 24.05.1990 : "Intrerupt activitatea pt. cresterea copilului conf. Decret lege 31/1990".
Dupa ce copilul a implinit 1 an , adica in februarie 1991 am revenit la acelasi loc de munca, dar in Cartea de munca nu apare nici o mentiune la data respectiva.

Exista sau nu stagiu de cotizare la pensie pentru perioada respectiva ?
1. Decretul-lege 31/18.01.1990 privind concediul platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 1 an spune:

Art. 3
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

2. Asadar perioada este vechime in munca, vechime ce se ia in calcul pentru pensie, conform Legii 3/1977 (care se aplica atunci pentru pensionare).