Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie: reintegrare in functia avuta anterior
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie: reintegrare in functia avuta anterior

Buna ziua,
Avand in vedere DECIZIA Curtii de Apel prin care SC este obligata sa-l reintegreze in functia avuta anterior concedierii si la plata salariului din mom. concedierii si pana la reintegrarea efectiva, intrebarile mele sunt:
-- sunt obligata sa-i trimit o DECIZIE DE REINTEGRARE IN BAZA UNEI HOT. JUDEC. ?
-- daca da, in finalul unei astfel de decizii am vazut ca e mentionat faptul ca, decizia de reintegrare, poate fi atacata in 45 de zile la Trib.??
-- banii, sunt obligata sa-i dau pe toti o data?? ( in decizie nu scrie un termen expres sau ceva de genul acesta);
-- ma poate executa daca ii dau esalonat??
VA ROG MULT SA MA AJUTATI!!!!:(:(
lorenna87, utilizator
-- sunt obligata sa-i trimit o DECIZIE DE REINTEGRARE IN BAZA UNEI HOT. JUDEC. ?

Se va emite o decizie de reintegrare pe postul detinut anterior concedierii.

-- daca da, in finalul unei astfel de decizii am vazut ca e mentionat faptul ca, decizia de reintegrare, poate fi atacata in 45 de zile la Trib.??

Intr-adevar, acesta este termenul de contestare in instanta.

-- banii, sunt obligata sa-i dau pe toti o data?? ( in decizie nu scrie un termen expres sau ceva de genul acesta);

Aici depinde de intelegerea cu salariatul. Exista posibilitatea platii integrale sau partiale.

-- ma poate executa daca ii dau esalonat??
Daca exista un act juridica incheiat intre partyi prin care plata se face in rate , numai daca nu este platita rata , atunci salariatul poate trece la executarea silita.
MULTUMESC DIN SUFLET!!
Ce ar putea sa conteste? din moment ce al a cerut reintegrarea??
Depinde si de ce este prevazut si decizia respectiva.