avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie: reintegrare in functia avuta anterior
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie: reintegrare in functia avuta anterior

Buna ziua,
Avand in vedere DECIZIA Curtii de Apel prin care SC este obligata sa-l reintegreze in functia avuta anterior concedierii si la plata salariului din mom. concedierii si pana la reintegrarea efectiva, intrebarile mele sunt:
-- sunt obligata sa-i trimit o DECIZIE DE REINTEGRARE IN BAZA UNEI HOT. JUDEC. ?
-- daca da, in finalul unei astfel de decizii am vazut ca e mentionat faptul ca, decizia de reintegrare, poate fi atacata in 45 de zile la Trib.??
-- banii, sunt obligata sa-i dau pe toti o data?? ( in decizie nu scrie un termen expres sau ceva de genul acesta);
-- ma poate executa daca ii dau esalonat??
VA ROG MULT SA MA AJUTATI!!!!:(:(
Ultima modificare: Luni, 25 Noiembrie 2013
lorenna87, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:57, 25 Noiembrie 2013
-- sunt obligata sa-i trimit o DECIZIE DE REINTEGRARE IN BAZA UNEI HOT. JUDEC. ?

Se va emite o decizie de reintegrare pe postul detinut anterior concedierii.

-- daca da, in finalul unei astfel de decizii am vazut ca e mentionat faptul ca, decizia de reintegrare, poate fi atacata in 45 de zile la Trib.??

Intr-adevar, acesta este termenul de contestare in instanta.

-- banii, sunt obligata sa-i dau pe toti o data?? ( in decizie nu scrie un termen expres sau ceva de genul acesta);

Aici depinde de intelegerea cu salariatul. Exista posibilitatea platii integrale sau partiale.

-- ma poate executa daca ii dau esalonat??
Daca exista un act juridica incheiat intre partyi prin care plata se face in rate , numai daca nu este platita rata , atunci salariatul poate trece la executarea silita.
MULTUMESC DIN SUFLET!!
Ce ar putea sa conteste? din moment ce al a cerut reintegrarea??
Depinde si de ce este prevazut si decizia respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare sentinta irevocabila conelia anghel conelia anghel [i]In legatura cu subiectul prezentat de mine in[b] 22 iunie 2012[/b] (reintegrare pe functie)[/i] [b]doresc parerea unui avocat[/b] sau oricarui alt ... (vezi toată discuția)
Hartuire la locul de munca Adrian_B Adrian_B Sunt angajat al unei institutii si in ultimele 6 luni am fost supus in mod abuziv unor presiuni si hartuieli din partea superiorilor, ca sa plec ... (vezi toată discuția)
Ne executrea hot jud definitive si irevocabile privind reintegrarea valyungureanu valyungureanu Rog sa ma lamuriti ce se mai poate face in situatia ce urmeaza relatata .In anul 2009 ,luna iunie in mod abuziv angajatorul mi-a desfacut C.I.munca ,am ... (vezi toată discuția)