Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul indexare pensie 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul indexare pensie 2014

Buna ziua!
Ma poate lamuri cineva in legatura cu calcularea indexarii pensiilor incepand cu 1 ian.2014?
Daca indexarea se face cu cca.3,76%,care reprezinta inflatia pe 2013,atunci unde se regaseste( in intregime )aplicarea art102 din Legea 263/2010 care prevede:("Valoarea punctului de pensie se majorează anual cu 100% din rata inflaţiei), la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent"?
Sau daca in cei 3,76% se regasesc si cei "50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent",atunci cat este rata inflatiei pe 2013?
Va multumesc celor care ma puteti ajuta !
Inca nu s-a terminata anul 2013 si nu s-a calculat rata inflatiei da catre INS.
Multumesc pentru raspuns.
Atunci cum se explica anuntul facut de M.Muncii"vom mari pensiile de la 1.ian. 2014,cu 3,76%"?. Cum si ce au calculat? Daca datele de la INS se primesc dupa incheierea anului 2013,cum s-o fi ajuns la 3,76% "astazi"?
Politicienii fac mereu calcule estimative pentru a ne "bucura", mai ales acum, iarna.
cat timp nu exista o prevedere legala in acest sens, este prematur sa ne pronuntam asupra unei eventuale cresteri a valorii punctului de pensie.
Exista"o prevedere legala in acest sens",deoarece,prin noua Lege a pensiilor 263/2010 la art 102(2) se arata ca:"Valoarea punctului de pensie se majorează anual cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent". Acest art. trebuie sa se aplice la fiecare 1 ian.pana in 2021,cand se va aplica alin 5 din acelas articol 102,care prevede:" Începând cu anul 2021, valoarea punctului de pensie se majorează anual cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 45% din creşterea reală a salariului mediu brut, realizate pe anul precedent. Procentul din creşterea reală a salariului mediu brut, luat în considerare la majorarea anuală a valorii punctului de pensie, se reduce gradual cu câte 5% în fiecare an.

(6) Începând cu anul 2030, valoarea punctului de pensie se majorează anual cu 100% din rata inflaţiei realizată pe anul precedent.

Asa ca nu ne face nimeni nici o favoare,exista o lege!
Doar trebuie sa se aplice...corect!#-o