Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare

pentru formularea unei actiuni prin care sa solicit ca instant sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare este necesara procedura medierii??? fac precizarea ca am cumparat un teren in baza unei procure cu pret incasat urmand ca dupa obtinerea actelor de catre promitentul vanzator privind intabulare sa perfectam actul de vanzare-cumparare. intre timp promitentul vanzator a decedat si nu mai este posibila incheierea in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare. E necesara chemarea mostenitorilor la mediere inainte de a depune actiune la instanta???
Legea nu impune chemarea la mediere, ci doar participarea părţii interesate (a reclamantului, zic eu) la şedinţa de informare cu privire la avantajele medierii, obligatorie în litigiile civile cu valoare de sub 50.000 lei.

Cînd aţi încheiat antecontractul? Sunteţi în stapînirea de fapt a terenului?
procura a fost incheiata in anul 2008, de atunci sunt in stapanirea terenului
Ce procura? E o procura sau o promisiune?
I-ati notificat pe mostenitori?