Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... compatibilitati si incompatibilitati ale profesiilor ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

compatibilitati si incompatibilitati ale profesiilor liberale cu alte profesii

Buna ziua tuturor,

Am nevoie de un sfat si de aceea apelez la voi specialistii. Am de facut un referat cu titlul de mai sus. Ma gandeam sa pun in discutie profesia de mediator paralel cu cea de avocat si consilier juridic pe de o parte.Sunt in pana de idei.

Va rog daca mai aveti vreo idee si ati vrea sa mi-o impartasiti, v-as fi profund recunoscatoare.

Va trebui sa concultati legile speciale care reglementeaza asemenea pofesieii cum ar fi legea nr. 51/1995 privind avocatura, legea 514/2003 privind consilierii juridicei, legea 195/2006 privind medierea. Toate acest legi prevad interdictii de a se exercita si al;te profesii sau munca salariata cu exceptii bine determinate. Ati putea cosulta si o lucrare privind Profesiile liberale apartuta in urma cu doi ani precum si aticolle din revistele de specialitate. Succes.