Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Titulari in contractele de furnizare servicii in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Titulari in contractele de furnizare servicii in locuinta

Pentru gestionarea relatiei contractuale, furnizorul de servicii care a incheiat contract cu unul dintre soti, pe baza actului de proprietate al apartamentului - bun comun, apartament in care si-a montat echipamentele necesare furnizarii serviciilor, nu discuta decat cu sotul care a semnat contractul. In contractul de prestari servicii este stipulat ca anumite activitati nu pot fi gestionate decat de titularul de contract.
Intrebare: Sotul care nu a semnat efectiv contractul nu poate fi considerat titular de contract prin efectul legii, avand in vedere ca este coproprietar si sot al semnatarului?
Daca raspunsul este "Da", in ce masura actiunea de nerecunoastere a celuilalt sot ca titular de contract este abuziva?
(Concret, este vorba de reprezentantul unui furnizor de servicii de cablu, telefonie, internet, care, pentru perfectarea unor inscrisuri referitoare la anumite imbunatatiri ale serviciului solicitate de mine, eu fiind plecat din localitate, nu a acceptat ca sotia mea, in calitate de coproprietar si sot sa preia echipamentele si sa semneze actele necesare).
Buna ziua,

cred ca mai simplu ar fi sa solicitati respectivei firme ca si sotia sa fie trecuta in contract fie ca titular, impreuna cu dvs, fie ca imputernicit. Explicati ca doriti ca in raport cu ei dvs doriti ca oricare dintre soti sa poata actiona si in acest mod probabil ca se va gasi o solutie. In caz contrar...exista si alti furnizori de astfel de servicii.

Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Deja am luat legatura cu ei si pot face asta doar in baza unei imputerniciri notariale sau printr-o cerere direct la sediul lor. Dupa ce ca am venit 50 km pentru a rezolva personal o problema care putea fi rezolvata si de sotia mea, sa mai pierd timpul aiurea...parca nu-mi vine. In afara de asta, ma intereseaza daca din punct de vedere legal am dreptate, pentru ca noi romanii am cam uitat sa ne cerem drepturile, in conditiile in care nu toti furnizorii de servicii ni le respecta.
Cat despre alti furnizori.... nu prea sunt in localitatea mea, este "monopol".
Multumesc !