Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de stat obligatorie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de stat obligatorie?

Am un C.M.I. si lucrez din anul 2010. M-am asigurat cu o pensie privata la o banca, de cand am inceput sa lucrez. Am primit ieri o Notificare in care scrie ca nedepunerea declaratiei de Asigurare constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1000 ron. Ca trebuie, de asemenea sa ma duc sa ma prezint la sediul Casei de Pensii Bucuresti in vederea asigurarii. Dar eu nu vreau Pensie de la ei!!!!!!! Mai scrie in Notificare:
''In situatia in care sunteti asiguratul unui sistem neintegrat sistemului public de pensii(avocat, cleric) sau a unei case sectoriale(MAPM, MAI, SRI) nu sunteti obligat sa va asigurati si la cnpas, dar va rugam sa faceti dovada cu documente!" Intrebare : Este valabila pentru ei (Casa de pensii) Pensia Privata? Sau am facut-o degeaba? Multumesc anticipat
Este obligatorie asa cum asigurarea pentru masina RCA este obligatorie, chiar daca ai Casco.
Ce este C.M.I.?
CMI- Cabinet Medical Individual. Deci sunt obligat sa platesc pensia la stat chiar daca am sub 30 de ani si am o pensie privata???
Nu stiu exact ce contributii trebuie sa platiti, vorbiti neaparat cu un contabil care este informat despre domeniul in care activati.
Sistemul de pensii se bazeaza pe solidaritate sociala si nu prea conteaza ca omul nu vrea pensie de la buget. Pentru anumite venituri trebuie platita contributia cf. legii :|
Din Legea 76/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.

II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

V. cadrele militare trecute in rezerva, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare ale caror raporturi de serviciu au incetat, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, care beneficiaza de ajutoare lunare ce se asigura din bugetul de stat, in conditiile legii;

(2) Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condiţiile prezentei legi, avocaţii, personalul clerical şi cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum şi orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat.

as dori cateva informatii despre contributia la sistemul de pensi de stat de ex am 2 joburi unul de 8 ore si unul de 4 ore contribui de 2 ori la pensia de stat mi se considera vechime sau se ia doar in calcul la stabilirea punctajului de pensie
oprisoni, utilizator