Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recuzarea organului de cercetare penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recuzarea organului de cercetare penala

Am calitatea de parte vatamata intr-un dosar penal ce sa afla in faza actelor premergatoare. Comisarul ce se ocupa de caz este partinitor in sensul ca mi-a amenintat martorii a vrut sa-i faca sa dea declaratiile pe care le dorea el, m-a mintit in legatura cu faza in care se afla dosarul dandu-mi niste numere de inregistrare false, mi-a "promis" ca dosarul nu o sa ajunga in instanta pt ca el v-a propune NUP si multe altele. La cererea adresata procurorului pentru recuzarea acestuia am primit urmatorul raspuns:"nu rezulta ca comisarul este incompatibil potrivit vreunuia dintre cazurile de incompatibilitate prevazute de Art.48 al.1 lit. b)-i) si al. 2 ccp. nefiind intrunite conditiile pentru recuzare...". Ce sanse la o judecata corecta mai eu in situatia asta?
Impotriva rezolutiei/ordonantei de NUP puteti depune plangere la procurorul ierarhic superior si apoi la instanta conf.dispozitiilor c.p.p.
Art. 217 indice 1 din C. pr. penală -strămutarea urmăririi penale de la un parchet la altul, pentru motive ce ţin de lipsa de obiectivitate a organelor care efectuează actele de urmărire penală..Cererea se adresează proc. general al parchetului de pe lângă ICCJ.

legally_aid a scris:

Art. 217 indice 1 din C. pr. penală -strămutarea urmăririi penale de la un parchet la altul, pentru motive ce ţin de lipsa de obiectivitate a organelor care efectuează actele de urmărire penală..Cererea se adresează proc. general al parchetului de pe lângă ICCJ.

Stramutarea urmaririi penale e pt cazul in care persoana cercetata ar fi foarte influenta astfel incat nu s-ar putea desfasura urmarireapenala in bune conditii
Imi poate spune cineva cine este superiorul pe linie ierarhica a comisarului ce se ocupa de actele premergatoare? Pot avea acces la datele dosarului in momentul acesta (ma refer strict la numere de inregistrare etc) intrucat de 3 luni sunt mintit ca exista in derulare o expertiza tehnica auto. Pot lua legatura cu respectivul expert?
Stingray, utilizator