Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare titulatura job
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare titulatura job

La o firma unui salariat i se schimba titulatura postului din specialist opertiuni XX
in junior expert X
Nu exista nici o discutie cu salariatul , nu este nici o aprobare a acestuia ,.
- este corecta schimbarea titulaturii jobului fara a fi modificat in fond fisa postului?
-este corecta atribuirea titulaturii de expert ? Legea prevede oblibatii9 in atribuirea unei asemenea titulaturi de expert?
Lasand la o parte faptul ca , impartirea in junior si senior nu este argumentata prin criterii bine stabilita ( ex: juniorul expert are in acest caz 60 ani)
Multumesc,
Atributile au ramas aceleasi prin schimbarea denumirii postului ocupat?

Nu exista niciun text de lege care sa prevada obligativitatea atribuirii unei asemenea titulaturii de expert.
da , atributiile sunt aceleasi .
Nu este vorba de obligativitate . Din contra , salariatul spune ca titlul de expert nu ar trebui obtinut prin concurs ( corpul expertilor)?
Este vorba despre sectorul bugetar sau privat?
privat, multinationala
Nu trebuie sa dati examen penru a obtine titulatura de expert.

Pentru a fi incadrat intr-o astfel de functie trebuie sa indepliniti conditiile necesare pentru angajare.