Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reevaluare imobilizarilor corporale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reevaluare imobilizarilor corporale

Buna ziua
Am o reevaluare la o cladire astfel:
Valoarea cladirii = 647184.98(in anii anteriori a fost tot crestere a valorii)
Valoarea reevaluata= 894000
Amortizare inregistrata pana acum = 106938.46
Care ar fi inregistrarile contabile pe care ar trebui sa le fac?
Multumesc:)
1.) Anularea amortizarii cumulate
2812 = 212 106.938,46
2.) Inreistrare diferenta din reevaluare
212 = 105 353.753,48
Buna seara,

Eu as face asa:
1. Inregistrarea reevaluarii:

212 = 105 246.815,02 lei

2. Amortizarea

6811 = 2812 (suma de 246.815,02 lei se imparte la durata amortizarii si se adauga amortizarea lunara inainte de reevaluare si va rezulta o amortizare lunara mai mare cu suma reevaluata)
Nu putem anula amortizarea cumulata pt ca o parte din ea apartine de exercitii financiare trecute. (principiul independentei exercitiului).

Numai bine,

Buna seara,

Anularea amortizarii in cazul reevaluarii mijloacelor fixe nu constituie o incarcare a principiului independentei exercitiului, ci este una din metodele stabilite de OMFP 3055/2009 pentru inregistrarea in contabilitate a reevaluarii mijloacelor fixe.
Punctul 22, alineatul (2) din ordinul citate precizeaza:
La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data reevaluării este tratată în unul din următoarele moduri:
a)recalculată proporţional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată. Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice; sau
b)eliminată din valoarea contabilă brută a activului şi valoarea netă, determinată în urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea reevaluată a activului. Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piaţă.

Numai bine
MarianVasile a scris:

Buna seara,

Anularea amortizarii in cazul reevaluarii mijloacelor fixe nu constituie o incarcare a principiului independentei exercitiului, ci este una din metodele stabilite de OMFP 3055/2009 pentru inregistrarea in contabilitate a reevaluarii mijloacelor fixe.
Punctul 22, alineatul (2) din ordinul citate precizeaza:
La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data reevaluării este tratată în unul din următoarele moduri:
a)recalculată proporţional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată. Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice; sau
b)eliminată din valoarea contabilă brută a activului şi valoarea netă, determinată în urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea reevaluată a activului. Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piaţă.

Numai bine

Multumesc!