Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara sub 1000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara sub 1000 euro

Daca am facut o achizitie intracomunitara sub 1000 euro ,nu trebuie sa ma inscriu in ROI ,dar trebuie sa devin platitor de tva lunar ,pana acum depuneam decontul de tva trimestrial?Daca am facut o achizitie sub 10000 euro ,nu trebuie sa ma inscriu in ROI .
Inscrierea in ROI nu depinde de valoarea achizitiei in cazul in care sunteti deja platitoare de TVA. Plafonul de 10000 de euro este valabil pentru persoanele ( si fizice si juridice) care nu sunt platitoare de TVA ( daca se depaseste valoarea, atunci acea persoana trebuie sa se inregistreze in scop de TVA ). In cazul dvs , intai trebuie sa va inregistrati in ROI si apoi sa faceti achizitii intracomunitare ca sa puteti beneficia de taxare inversa. Dupa achizitia intracomunitara va trebui sa declarati si sa platiti TVA lunar