Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament catre un minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament catre un minor

Buna ziua, as dori sa aflu daca exista vreo posibilitate legala prin care fiica mea minora, 16 ani, sa primeasca in proprietate un apartament de la o persoana in varsta, fara rude, mostenitori (infiat legal acum 70 de ani), persoana cu care fiica mea nu are o legatura de sange (concubinul mamei mele - bunica fetei). Daca exista, care este aceasta? Fiica mea ar putea dispune, la 16 ani, de apartament, cum doreste? Multumesc.
daca nu are mostenitori rezervatari , ii poate dona. Fata cat e minora, nu poate dispune decat cu acordul reprezentantilor legali si avizul instantei de tutela.