Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

am inmatriculat o masina euro 4 in data de 22.11.2010 si am platit taxa auto 3334 lei. pot sa recuperez aceasta taxa si daca da ce documente imi trebuie? multumesc!
vă trebuie : diligente către institutiile abilitate; răbdare ; o actiune în justitie şi ceva nervi de otel.Trebuie să parcurgeti cam 3 etape, astfel :
1) diligente :
- formulati în două exemplare si înregistrati o Cerere de înapoiere a taxei de . . . RON, la fisc ;
2)
- contestati răspunsul negativ în termen legal ;
3) pe baza răspunsului tot negativ ce-l veti primi la contestatie, puteti introduce o actiune în justitie : atentie la continut si dovezile ce le veti anexa ! Ar fi recomandabil să angajati un BUN avocat în procese civile.
vă doresc succes deplin!