Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu probleme

suntem 3 frati.mama noastra a decedat si noi suntem mostenitorii.doi dintre frati suntem de acord sa vindem apartamentul si sa impartim banii dar celalalt frate nu vrea sub nici o forma sa vindem pretinzand ca este apartamentul lui si nu vrea sa-l imparta cu noi.as vrea sa stiu ce pasi trebuie urmati ca sa beneficiem si noi de mostenire pentru ca si noi suntem baietii lui mama si avem tot dreptul,cred.va rog sa imi raspunde-ti tot ce trebuie sa fac.multumesc.
nu puteti rezolva decat prin partaj in instanta, daca nu va intelegeti.intai scoateti certificatde calitate de mostenitor si invitati-l la dezbaterea succesiunii. daca se prezinta faceti dezbaterea succesiunii. dupa aceea partajul ( daca va intelegeti la notar, daca nu prin instanta)