Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare voluntara cu plata furnizori si incasari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare voluntara cu plata furnizori si incasari

Buna ziua tuturor,
SRL cu 2 actionari, decide sa dizolve firma. Srl ul nu are datorii la stat, are doar de incasat si de platit furnizori.
Intrebare mai poate face asta daca incepe demersul de dizolvare la RC?
Multumesc,
[SRL cu 2 actionari, decide sa dizolve firma]
Daca doriti dizolvare voluntara fara numire lichidator, hotararea de dizolvare se va publica in Monitorul Oficial pentru opozitie, 30 zile, timp in care orice creditor poate sa isi exercite acest drept, motiv pentru care trebuie sa platiti furnizorii.
Dupa depunerea dizolvarii efective si intocmirea bilantului nu mai puteti face incasari pe societate (puteti renunta la incasari sau puteti cesiona creantele). Prin hotararea AGA veti hotari impartirea activelor dupa plata creditorilor.
In primul rand, multumesc.

AndreeaRobu a scris:

[SRL cu 2 actionari, decide sa dizolve firma]
Daca doriti dizolvare voluntara fara numire lichidator, hotararea de dizolvare se va publica in Monitorul Oficial pentru opozitie, 30 zile, timp in care orice creditor poate sa isi exercite acest drept, motiv pentru care trebuie sa platiti furnizorii.

Da, asta dorim.
Adica trebuie sa incasez si sa platesc pana la depunerea cererii de dizolvare la RC cu 4.6 bifat la dizolvare si lichidare, conform:

Art. 233 din l.31/1990
(1)Dizolvarea societatii are ca efect deschiderea procedurii lichidarii. Dizolvarea are loc fara lichidare, in cazul fuziunii ori divizarii totale a societatii sau in alte cazuri prevazute de lege.
(2)Din momentul dizolvarii, directorii, administratorii, respectiv directoratul, nu mai pot intreprinde noi operatiuni. In caz contrar, acestia sunt personal si solidar raspunzatori pentru actiunile intreprinse.
(3)Interdictia prevazuta la alin. (2) se aplica din ziua expirarii termenului fixat pentru durata societatii ori de la data la care dizolvarea a fost hotarata de adunarea generala sau declarata prin sentinta judecatoreasca.
(4)Societatea isi pastreaza personalitatea juridica pentru operatiunile lichidarii, pana la terminarea acesteia.
-

Dupa depunerea dizolvarii efective si intocmirea bilantului nu mai puteti face incasari pe societate (puteti renunta la incasari sau puteti cesiona creantele). Prin hotararea AGA veti hotari impartirea activelor dupa plata creditorilor.

Ce inseamna depunere dizolvare efectiva? Cererea initiala depusa la RC cu 4.6 bifat la dizolvare si lichidare?

Ideea este ca vreau si pot plati toti furnizorii, dar mai am si de incasat...

Personalitate juridica in vederea lichidarii, nu inseamna ca poti incasa, plati, fara sa mai cumperi. Adica sa iti pui ordine in datorii si creditori?
ddanos, utilizator
art.233 nu vi se aplica, ci 234-235, fiind o dizolvare voluntara fara numire lichidator. Nu inteleg la ce punct 4.6 va referiti. Se va depune hotararea AGA de dizolvare conform art.235 din legea 31 spre publicare in M.OF, dupa plata furnizorilor (pentru a nu exista persoane indreptatite sa formuleze opozitie). Dupa 30 zile de la publicare se va depune etapa II, cu urmatoarele documente:
[ link extern ]

Puteti face incasari si impartirea activelor ramase dupa stingerea pasivelor, pana la intocmirea bilantului de lichidare document prin care inchideti situatia financiara a firmei.
Bafta