Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa judiciara de timbru conform OUG ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa judiciara de timbru conform OUG 80/2013

Buna ziua!

In iulie acestui an mi-am depus actele la Ministerul Justitiei pentru a deveni traducator autorizat. Din pacate si din neatentie taxa judiciara de timbru am platit-o intr-un cont gresit la bugetul local al municipiului si nu al comunei unde locuiesc. (3 limbi straine*300 lei, vezi [ link extern ] ).
Aici la punctul 8. se face referire la OUG 80/2013 art. 22 lit. b.).

Desigur, am vizat chitantele la judecatorie si am depus o cerere de restituirea sumei de 900 lei la primaria municipiului, la taxe si impozite. Cererea mea a fost inregistrata la ei.

Ca si raspuns prin posta dupa o luna am primit ca nu exista cadru legal pentru restituirea sumelor provenite din taxe judiciare de timbru facandu-se referire la OUG 80/2013 art. 45. - (7) Procedura de restituire a sumelor achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se aproba prin ordin comun al viceprim-ministrului, ministrul finantelor publice, si al viceprim-ministrului, ministrul dezvoltarii regionale si administratiei publice.

Stiti cumva daca s-a decis asupra restituirii de acest gen? Unde as putea cauta? Din iulie 2013 a trecut totusi aproape o jumatate de an. Asta inseamna ca nimeni in tara asta nu a primit nici un leu inapoi din astfel de taxe.

Multumesc!
EnikoMolnar, utilizator