Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru - restituire, procedura
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru - restituire, procedura

Am o hotarare jud definitiva prin care se dispune restituirea taxei judiciare de timbru. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac pentru restituirea acestei taxe? Ce pasi sunt de urmat?
Buna ziua,
Legalizati sentinta si solicitati banii de laDITL-ul local unde i-ati depus printr-o cerere la care atasati sentinta legalizata si chitantele.
Daca acea institutie nu vi-ii restituie apelati la un executor judecatoresc.
Situatiile in care se restituie taxele judiciare de timbru sunt prevazute de art.45 OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru,Procedura de restituire a sumelor achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se aproba prin ordin comun al viceprim-ministrului,ministrul fianantelor publice,si al viceprim-ministrului,ministrul dezvoltarii regionale si administratiei publice.[Art.45(7)OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru]