Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Descarcare gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Descarcare gestiune

buna ziua
tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema
decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: k=tsc378/tsd371-tsc4428
k*ts707-tsd378=378lunar
707lunar-378lunar=607luna

adaosul lunar mediu este de 24%
problema e ca luna aceasta am o factura de achizitie in valoare de 21000 fara tva, la care am adaos de peste 100%
in aceste conditii la descarcarea de gestiune imi apare 378 mult mai mare decat 607 (607= 8400, 378=14954)
este corect? nu mi s-a mai intamplat niciodata ca 607 sa fie mai mic decat 378, dar nici nu am avut adaos asa mare

am incercat sa adun manual preturile de cumparare la marfa vanduta in luna dar asa imi iese o suma mult mai mare la 607 -probabil nu trebuie sa tin cont de asta

va rog sa ma ajutati ca ma chinui sa-i dau de cap de cateva zile
george-neagu, moderator
micky81bv a scris:

buna ziua
tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema
decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: k=tsc378/tsd371-tsc4428
k*ts707-tsd378=378lunar
707lunar-378lunar=607luna

adaosul lunar mediu este de 24%
problema e ca luna aceasta am o factura de achizitie in valoare de 21000 fara tva, la care am adaos de peste 100%
in aceste conditii la descarcarea de gestiune imi apare 378 mult mai mare decat 607 (607= 8400, 378=14954)
este corect? nu mi s-a mai intamplat niciodata ca 607 sa fie mai mic decat 378, dar nici nu am avut adaos asa mare

am incercat sa adun manual preturile de cumparare la marfa vanduta in luna dar asa imi iese o suma mult mai mare la 607 -probabil nu trebuie sa tin cont de asta

va rog sa ma ajutati ca ma chinui sa-i dau de cap de cateva zile

K = (Si 378 + Rc 378) / [ (Si 371 - Si 4428) + (Rd 371 - Rc 4428)
Adaos = k * rulaj de 707

La descarcarea dvs nu identific solduri initiale.
Nota trebuie sa arate asa :
% = 371
la formula k am folosit rulajele cumulate de la inceputul anului: sold initial+rulaj cumulat din an
Descarea de gestiune se face lunar....sau poate nu am inteles eu ce spuneti dvs...
sa fiu mai explicita
eu stiu ca descarcarea de gestiune se poate face dupa 2 formule:
1. cea cu rulaje cumulate pe care o folosesc eu : k=tsc378/tsd371-tsc 4428
2.doar pe valorile din luna, fara sa tinem cont de rulaje cumulate K = (Si 378 + Rc 378) / [ (Si 371 - Si 4428) + (Rd 371 - Rc 4428)

sigur ca indiferent de formula, descarcarea lui k se face lunar

dupa parerea mea e mai corect de calculat un K pe per cumulata, pt ca nu esti sigur ca in luna in care ai avut adaos 0% ai si vandut toata marfa si nu ai mai vandut si din marfa din luni anterioare pe care aveai totusi adaos, dar fiecare face cum considera

problema nu apare la calcularea lui k, ce-mi iese 28.6%

descarcarea de gestiune apare cam asa:
% =371 28960.22

e normal sa fie 378>607?

precizez ca in luna am avut o factura de intrare cu o valoare destul de mare 21000 fara tva, dar dupa ce am facut nir adaosul este de peste 100%

chiar nu ma poate ajuta nimeni din cei ce calculeaza tot cu rulaje cumulate?