Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În ce condiții și când pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În ce condiții și când pot beneficia de pensie anticipatã?

Sunt nascuta in februarie 1960 si am 25 ani vechime, as dori sa-mi spuneti in ce conditii si cind pot beneficia de pensie anticipata
.
La varsta de 56 ani si 8 luni, daca aveti stagiul de cotizare de 31 de ani si 8 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 8 luni, in octombrie 2021;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 8 luni, in octombrie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in octombrie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 8 luni.