avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În ce condiții și când pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În ce condiții și când pot beneficia de pensie anticipatã?

Sunt nascuta in februarie 1960 si am 25 ani vechime, as dori sa-mi spuneti in ce conditii si cind pot beneficia de pensie anticipata
.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:02, 30 Decembrie 2013
La varsta de 56 ani si 8 luni, daca aveti stagiul de cotizare de 31 de ani si 8 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 8 luni, in octombrie 2021;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 8 luni, in octombrie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in octombrie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 8 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata marcel58 marcel58 Sunt femeie nascuta in ianuarie 1960, si am 32 de ani de munca in conditii normale.De anul trcut din noiembrie sunt in somaj.Va rog sa-mi spuneti cand pot sa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala niculinapopa niculinapopa Sunt nascuta in data de 30.03 1960 si am 36 ani si 1 luna de munca,iar acum sunt somera ,pot beneficia de pensie anticipata? cat ma penalizeaza? Va multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare mimisor45 mimisor45 Sora mea este nascuta in data de 23.01.1960 . Este incadrata in campul muncii de la 17 ani pana in vara acestui an cand a intrat in somaj. A lucrat in ... (vezi toată discuția)