Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Marci nationale si internationale-conversie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Marci nationale si internationale-conversie

buna ziua! din cate am inteles, este posibila conversia unei marci internationale in marca nationala. este posibil si invers - din marca nationala in internationala? spre exemplu, o marca nationala abandonata poate fi convertita in internationala?
Buna ziua. Nu. O marca nationala poate fi extinsa ca protectie in alte tari, prin WIPO. Aceea este o marca internationala. In cazul in care este abandonata, trebuie sa o redepuneti, altfel nu puteti solicita inregistrarea unei marci internationale. Mult success!