Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire- s-a procedat corect?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire- s-a procedat corect?

Buna ziua am o poprire pt 2 amenzi neplatite pe RAT din 2009 in cuantum de 412 lei
mi-a venit acasa instiintarea de poprire in 2012 pe un cont mai vechi de BRD.
Angajatorul mi-a facut card tot la BRD, unde si este deja instalata poprirea,
Recent mi s-au virat primiii bani reprezentand avansul (260 lei) pe noul cont dar nici pomeneala sa mai vad restu din ei cum e legea care nu se respecta in Romania, cea
cu 1/3 cand e vb de salarii, am fost la banca pt lamuriri, pareau ca niste miei la protap cei de la casierie, pt ca banii au fost virati integral via BRD in conturile directiei fiscale. Am cerut un extras de cont si scrie cam asa :

27/12/2013 - Alimentare conventie credit 260,00 (avans salariu)
27/12/2013 - Plata aceeasi sucursala BRD (Decontarepoprire) Debit 252,93
01/12/2013 - SOLD INITIAL /START BALANCE -7.07

sold disponibil 0,00

in josul paginii

Total sume blocate 184,07

Deci in cazul meu nu s-a aplicat regula de 1/3, s-au virat integral banii
pt plata datoriei, lasandu-ma cu o luna trudita degeaba.

Am 2 intrebari in acest caz :

1) Exista o solutie amiabilia de ami recupera partea cuvenita de bani , intrucat
am copi de intretinut si acesti bani sunt singura sursa de venit (salar).
2) Avand o datorie de 412 lei la ANAF, si fiind achitat 252,09 sunt sperante ca macar
o parte din lichidare sa mai mi-o vad , adica 252,09 au fost achitati ramanand 160 lei, apoi
ar urma teoretic deblocarea contului automat sau acte doveditoare ca s-a incetat poprirea?

Multumesc in eventualitatea ca ma ve-ti ajuta cu raspunsuri pertinente si la obiect,
am intrebat in stanga si in dreapta insa adevarul e impartit de la o persoana la alta,
de la o institutie la alta, asa-i in Romania. asta e.
Dupa plata sumei datorate primaria sau cine a pus proprire trebuie sa trimita o scrisoare bancii de inlaturare a acesteia. Ceea ce au facut nu e ste normal. Puteti sa cereti bancii explicatii in scris de ce au umblat in contul d-voastra fara acord, sa va arate actele in baza caruia au facut lucrul acesta. Mergeti la ANAF si discutati cu cineva de acolo care se ocupa de propriri si explicatiile situatia,aveti familie in intretinere. Sincer pana se solutioneaza si poate va vin banii inapoi de la ANAF, peste multe luni de zile...mai bine lasati asa. Eu am avut o proprire pe 2 conturi ptr o amenda de parcare neplatita si de care nu am stiut, mi-au blocat 2 conturi unu de ING, unu de Raiffeisen, oricum erau ceva maruntisiuri in acele conturi. Cei de la Raiffeisen au facut pe ei de frica si au virat banii pe cand cei de la ING nu au miscat nimic in cont fara acordul meu (diferenta intre banci), Iar cand a trebuit ANAF sa-mi dea bani inapoi s-au cacait luni de zile, cu vizite la ei si etc. si pana la urma au scazut din ce trebuia sa le dau eu lor.