Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie

Buna seara.am 28de ani si 4 luni vechime dintre care 21 ani si 7 luni de grupa 1.vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa pot iesi la pensie.am uitat sa mentionez ca am 51 de ani si 6 luni.va multumesc.
Dupa calculul meu sunteti nascuta in iulie 1962.
Pentru o femeie nascuta la aceasta data, stagiul complet de cotizare este de 32 ani si 9 luni, iar varsta asiguratului la iesirea la pensie fiind de 62 ani si 3luni. Avand stagiul complet de cotizare de 38 ani si 10 luni( 28,4+10,6), la implinirea varstei de 51 ani si 9 luni.