avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna seara as dori sa aflu daca se acorda indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile in care mama nu a lucrat decat 7 luni din cele 12 mentionate in lege ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 6 Ianuarie 2014
In aceste conditii , nu se poate beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi constituite din perioade in care s-au realizat venituri supuse impozitului pe venit si perioade asimilate, conform art.2 alin.5 din OUG nr.111/2010.

Care ar fi data prezumata a nasterii?
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
data prezumata a nasterii ar fi undeva la jumatatea lunii aprilie 2014
Daca data prezumata a nasterii este aprilie 2014, atunci perioada eligibila este mai 2013 - aprilie 2014.

Spuneti-ne ce statut ati avut / aveti in fiecare luna din aceasta perioada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizatie individuala csa pentru indemnizatie crestere copil mihaela21sava mihaela21sava Buna ziua, Anul trecut am beneficiat de indemnizatia de somaj din luna Nov pana in Aprilie (2013). In Aprilie m-am intors inapoi la firma pentru o luna dupa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie geood1 geood1 Daca anul in care au fost obtinute venituri anterior nasterii copilului este compus din venituri obtinute din indemnizatia pentru primul copil nascut in ... (vezi toată discuția)
Daca nu am 12 luni lucrate inainte de nastere... daniela_vip89 daniela_vip89 buna ziua! ce trebuie sa platesc,unde si cat daca nu am 12 luni lucrate inainte de nastere pentru a putea beneficia de idemnizatia de 600 de lei pe luna? (vezi toată discuția)