Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna seara as dori sa aflu daca se acorda indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile in care mama nu a lucrat decat 7 luni din cele 12 mentionate in lege ?
In aceste conditii , nu se poate beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi constituite din perioade in care s-au realizat venituri supuse impozitului pe venit si perioade asimilate, conform art.2 alin.5 din OUG nr.111/2010.

Care ar fi data prezumata a nasterii?
Cornel Vasile, Consilier juridic
data prezumata a nasterii ar fi undeva la jumatatea lunii aprilie 2014
Daca data prezumata a nasterii este aprilie 2014, atunci perioada eligibila este mai 2013 - aprilie 2014.

Spuneti-ne ce statut ati avut / aveti in fiecare luna din aceasta perioada.