avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Unde pot reclama o firma pentru incalcare drepturi ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Unde pot reclama o firma pentru incalcare drepturi autor?

Buna ziua.

Lucrez la o firma (supermarket) si doresc sa fac o reclamatie unde acestia pot fi sanctionati conform legii. Firma a pus la display prin magazinul lor poze luate de pe google, fara a cumpara licenta pentru acele poze. Numarul lor este unul mare si nu mi se pare corecta aceasta incalcare a drepturilor de autor. De ras este faptul ca unele poze au si watermark-ul inca pe ele cu adresele website-urilor de unde au fost downloadate.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:23, 8 Ianuarie 2014
Aveti vreo nemultumire fata de angajator?
Daca afla angajatorul ca ati facut reclamatia, puteti fi concediat.
Sunt constient de toate aspectele in cazul in care fac reclamatia, pentru moment insa astept un raspuns la intrebarea mea.
In acest caz exista ORDA - Oficiul Român pentru Drepturile de Autor .

office@orda.gov.ro sau

office@orda.ro

Trimiteti sesizarea si apoi veti vedea daca va vor.da sau nu afara.

Atentie, sesizarile anonime nu sunt luate in considerare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microsoft ioana2525 ioana2525 UNDE TREBUIE SA FAC O SESIZARE A UNEI FIRME CARE LUCREAZA CU MULTE CALCULATOARE FARA LICENTA ? MULTUMESC MULT. (vezi toată discuția)
Copyright imagini preluate de pe internet alex2209 alex2209 Buna seara! Pe site-ul pe care-l detin am creat cateva bannere, iar la unele dintre ele am folosit imagini pe care le-am gasit in cautarile din google. ... (vezi toată discuția)
Drepturi ebook rl_lucian rl_lucian Buna ziua, Cu eforturi considerabile am reusit sa elaborez un ebook pe care as dori sa il comercializez prin intermediul internetului. Nu doresc ... (vezi toată discuția)