Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de uzufruct a unei persoane cu probleme psihice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de uzufruct a unei persoane cu probleme psihice

Buna seara,

Ma aflu intr-o situatie foarte complicata. Mama are drept de uzufruct asupra garsonierei unde sunt trecuta ca proprietara. Problema e ca a inceput sa-si cam piarda discernamantul, si ma tem sa nu faca ceva cu garsoniera. Ce as putea face in cazul asta? Faza e ca la prima vedere nu pare sa aiba probleme, deci e cam greu de demonstrat ca e labila psihic, decat daca sta cineva sa o observe indeaproape.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau cu vreo idee. Sunt singura la parinti si nu am pe nimeni care sa ma sprijine sau sa ma indrume. Multumesc!
ContSters309576, utilizator
Stimat forumist,

Puteți recurge la procedura punerii sub interdicție judecătorească, în cazul lipsei de discernământ.

Cu stimă.