Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia CCR nr. 437/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia CCR nr. 437/2013

Buna ziua !
In urma Deciziei CCR nr. 437/2013, Guvernul Romaniei a emis la data de 18.12.2013, o Ordonanta de urgenta pentru reglementarea unor masuri fiscal bugetare, care a fost postata pe site-ul Ministerului Finantelor Publice timp de zece zile impreuna cu nota sa de fundamentare, ca fiind un proiect de act normativ supus dezbaterii publice.
Intrebarea mea este daca aceasta ordonanta de urgenta a fost publicata in Monitorul Oficial si de la ce data intra / a intrat in vigoare.
Multumesc, pentru clarificari.
Urmăriți topicul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
O să scriu acolo atunci când ordonanța va fi publicată în Monitorul Oficial.
Buna ziua !
Astazi am primit pensia pe card marita cu valoarea indicelui de corectie 1,12.Ordonanta de urgenta emisa in 18.12.2013 nu a fost publicata inca in Monitorul Oficial.Sa inteleg ca urmare a Deciziei CCR nr. 437/2013 , la 45 de zile de la publicarea ei, OUG NR. 1/2013 se considera abrogata si se aplica prevederile Legii nr. 263/2010 ?
Am gasit.......OUG nr. 113/18.12.2013 publicata in MO nr. 830/23.12.2013 ( nu au mai fost respectate cele 10 zile pentru dezbatere publica afisate pe pe site-ul Ministerului Finantelor Publice la data de 18.12.2013).....merge si asa, la noi !
Așa este, ordonanța a fost publicată în Monitorul Oficial. Am fost într-un concediu mai lung și de-abia ieri am verificat programul legislativ.