Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna!!! Am si eu o intrebare...daca ma casatoresc mai am dreptul la pensie de urmas? Tatal meu a decedat anul trecut,eu inca urmez cursurile unei facultati,dar as vrea sa ma casatoresc.Mai am dreptul de a lua pensie de urmas?
Aveti dreptul pana la varsta de 26 de ani daca urmati cursurile unei facultati indiferent daca va casatoriti sau nu. Conditia este sa continuati facultatea.
Andrei Dina, Avocat
lidia21 a scris:

Buna!!! Am si eu o intrebare...daca ma casatoresc mai am dreptul la pensie de urmas? Tatal meu a decedat anul trecut,eu inca urmez cursurile unei facultati,dar as vrea sa ma casatoresc.Mai am dreptul de a lua pensie de urmas?

Buna ziua!

Aveti dreptul la pensie de urmas daca va casatoriti si va continuati studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora (inclusiv master), fara a depasi varsta de 26 de ani.

Nu aveti dreptul sa mai beneficiati de pensie de urmas daca indepliniti toate conditiile de mai sus dar realizati dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
In aceste conditii aveti obligatia legala sa solicitati casei de pensii suspendarea platii pensiei, conform art. 92, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 19/2000.

Casa de piatra! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Hristos a Inviat! Sunt beneficiara a pensiei de urmas in urma decesului tatalui meu am 19 ani si sunt la facultate la zi in primul an, am o nelamurire , adeverinta de studenta trebuie adaugata la dosar in fiecare an in perioada de incepere a cursurilor sau a fiecarui semestru ..intreb asta deoarece nu am primit pensia luna aceasta ..si nu stiu exact care e problema .....daca nu o primesc pana la sfarsitul lunii la cine ar trebui sa apelez?? tin sa mentionez ca am si doua restante :(
patttyyy:
Pentru aceste probleme de "bucatarie interna" ale Casei de Pensii va sfatuiesc sa intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi cele mai competente raspunsuri.
patttyyy a scris:

Hristos a Inviat! Sunt beneficiara a pensiei de urmas in urma decesului tatalui meu am 19 ani si sunt la facultate la zi in primul an, am o nelamurire , adeverinta de studenta trebuie adaugata la dosar in fiecare an in perioada de incepere a cursurilor sau a fiecarui semestru ..intreb asta deoarece nu am primit pensia luna aceasta ..si nu stiu exact care e problema .....daca nu o primesc pana la sfarsitul lunii la cine ar trebui sa apelez?? tin sa mentionez ca am si doua restante :(

Este posibil , deoarece unele Case Judetene de pensii solicita la fiecare inceput de an universitar adeverinta de student.