Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna!!! Am si eu o intrebare...daca ma casatoresc mai am dreptul la pensie de urmas? Tatal meu a decedat anul trecut,eu inca urmez cursurile unei facultati,dar as vrea sa ma casatoresc.Mai am dreptul de a lua pensie de urmas?
Multumesc Frumos!!!
Gab..[cont sters la cererea user-ului] a scris:

lidia21 a scris:

Buna!!! Am si eu o intrebare...daca ma casatoresc mai am dreptul la pensie de urmas? Tatal meu a decedat anul trecut,eu inca urmez cursurile unei facultati,dar as vrea sa ma casatoresc.Mai am dreptul de a lua pensie de urmas?

Buna ziua!

Aveti dreptul la pensie de urmas daca va casatoriti si va continuati studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora (inclusiv master), fara a depasi varsta de 26 de ani.

Nu aveti dreptul sa mai beneficiati de pensie de urmas daca indepliniti toate conditiile de mai sus dar realizati dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
In aceste conditii aveti obligatia legala sa solicitati casei de pensii suspendarea platii pensiei, conform art. 92, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 19/2000.

Casa de piatra! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Buna,

Referitor la art. 92 din Legea 19/2000, as vrea sa stiu care este sanctiunea in cazul in care primesc pensie de urmas, studenta fiind in an terminal si, in acelasi timp, sunt angajata pe perioada nedeterminata de 2 luni, salariul fiind mai mare decat minimul legal care se poate cumula cu pensia.

Va multumesc mult!
Va inceta plata pensiei de urmas, iar pentru perioada in care ati cumulat pensia cu venituri se va dispune sa returnati pensia primita pe aceasta perioada.
Anul acest termin facultatatea, in luna iulie am licenta. Momentan nu doresc sa urmez cursurile unui Master. Vreau sa stiu daca voi mai primi pensie pana in luna octombrie, sau luna (iunie/iulie) este ultima luna in care primesc acest drept. Va multumesc