Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate sau inchidere Societate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate sau inchidere Societate comerciala

Buna ziua,

Sunt administrator la o societate cu 3 asociati (eu si alte 2 persoane).
Doresc sa inched aceasta societate dar sunt refuzat de un singur asociat.
Exista vreo cale legala sa pot demara inchiderea sau suspendarea activitatii fara acordul acestui asocitat?

Legea Societatilor (legea 31/1990) prevede urmatoarele :

"Titlul 5 - Excluderea si retragerea asociatilor
Articolul 222 - Persoanele care pot fi expluse din SNC, SCS, SRL, SCA
(1) Poate fi exclus din societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau cu raspundere limitata:
a) asociatul care, pus in intarziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b) asociatul cu raspundere nelimitata in stare de faliment sau care a devenit legalmente incapabil;
c) asociatul cu raspundere nelimitata care se amesteca fara drept in administratie ori contravine dispozitiilor art. 80 si 82;
d) asociatul administrator care comite frauda in dauna societatii sau se serveste de semnatura sociala sau de capitalul social in folosul lui sau al altora.
(2) Dispozitiile acestui articol se aplica si comanditatilor in societatea in comandita pe actiuni.
Articolul 223 - Hotararea de excludere
(1) Excluderea se pronunta prin hotarare judecatoreasca la cererea societatii sau a oricarui asociat.
(2) Cand excluderea se cere de catre un asociat, se vor cita societatea si asociatul parat.
(3) Ca urmare a excluderii, instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(31) Hotararea prin care instanta se pronunta asupra cererii de excludere este supusa numai apelului.
(4) Hotararea definitiva de excludere se depune, in termen de 15 zile, la oficiul registrului comertului pentru a fi inscrisa in registru, iar dispozitivul hotararii se publica, la cererea societatii, in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Articolul 224 - Raspunderea si drepturile asociatului exclus
(1) Asociatul exclus raspunde de pierderi si are dreptul la beneficii pana in ziua excluderii sale, insa nu va putea cere lichidarea lor pana ce acestea nu sunt repartizate conform prevederilor actului constitutiv.
(2) Asociatul exclus nu are dreptul la o parte proportionala din patrimoniul social, ci numai la o suma de bani care sa reprezinte valoarea acesteia
Articolul 225 - Obligatiile fata de terti ale asociatului exclus
(1) Asociatul exclus ramane obligat fata de terti pentru operatiunile facute de societate, pana in ziua ramanerii definitive a hotararii de excludere.
(2) Daca, in momentul excluderii, sunt operatiuni in curs de executare, asociatul este obligat sa suporte consecintele si nu-si va putea retrage partea ce i se cuvine decat dupa terminarea acelor operatiuni."

nicu6121 a scris:

Buna ziua,

Sunt administrator la o societate cu 3 asociati (eu si alte 2 persoane).
Doresc sa inched aceasta societate dar sunt refuzat de un singur asociat.
Exista vreo cale legala sa pot demara inchiderea sau suspendarea activitatii fara acordul acestui asocitat?

Inchiderea sau suspendarea se face la Registrul Comertului, unde este necesar acordul asociatilor. Fara acordul celuilalt asociat nu se pot face modificari la nivelul statului firmei.

La cele scrise de colegul de mai sus, mai adaug existenta in legea 31/1990 al art 227 alin.1 lit.e a urmatoarei prevederi privind dizolvarea:
e) hotărârea tribunalului, la cererea oricărui asociat, pentru motive temeinice,
precum neînţelegerile grave dintre asociaţi, care împiedică funcţionarea
societăţii;

dar pentru asta recomand consultarea unui avocat.
ContSters307306, utilizator