Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificari pensionare grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificari pensionare grupa I

Cumnata mea este in pensie de invaliditate din 1.12.2005.Pe decizia de pensionare scrie:Total stagiu de cotizare realizat=33ani,4luni,18zile,din care in grupaI=17 ani,8luni,18zile.In conditii normale=6ani,2luni,13zile.
Este nascuta in 3.12.1961.
Dupa noile reglementari cu grupa I de munca,cand s-ar incadra la pensia la limita de varsta?
Va multumesc.Multa sanatate!
In data de 03. 08. 2015.
Va mai fi necesar in acest caz sa se prezinte la comisia pentru expertiza muncii cand are termenul(luna iunie)?
Stie ca inainte daca mai aveai mai putin de 5 ani pana la pensionarea la limita de varsta nu trebuia sa mai mergi la comisie.
Trecerea la limita de varsta se va face incepand cu 03/08/2014.
62 de ani si 2 luni - 8 ani si 6 luni = 53 de ani si 8 luni.
2015...
Corect.
53 de ani si 8 luni(03/08/2015).