Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrari facturi in perioada suspendarii TVA din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrari facturi in perioada suspendarii TVA din oficiu

in perioada suspendarii TVA din oficiu ,facturile de vanzare si achizitii le inregistrez cu TVA ?Firma e cu TVA la incasare
Multumesc
Daca este cu suspendare din oficiu, inseamna ca situatia este neclara referitoare la faptul ca e sau nu e platitor de TVA.

Aceasta e o situatie de evitat pentru ca, daca facturezi cu TVA, trebuie platit ce s-a colectat, dar nu ai drept de deducere.
da , este o situatie destul de neplacuta ,insa am trecut de ce a fost mai greu,dar am rezolvat .problema mea de acum este ca am inregistrat facturile de achizitii din lunile de suspendare a TVA-ului -Trim 3 , fara TVA , iar acum cand depun D300-Trim 4 si trec TVA-ul si din acele luni ,nu-mi mai da soldul corect in balanta cu ce trec in declaratie .As dori o monografie contabila la o astfel de situatie , daca ma puteti ajuta .
multumesc