Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Buna seara. Mama mea este nascuta in 22.10.1958. Angajata din oct. 1977 pana in 01.11.2009, la care probabil ca se aduna si perioada de somaj. Si-a depus dosarul de pensionare dar i-a venit un raspuns ca nu are limita de varsta conform legii 263/2010. Tin sa precizez ca din contractul de munca rezulta: stagiu cotizare realizat - 39 ani/2luni/29 zile, grupa I de munca de 10 ani/16 zile si grupa II de munca de 4 ani/3 luni/4 zile. As dori sa stiu cand poate iesi la pensie la limita de varsta? Sau daca poate sa iasa la pensie anticipat si cand? Pe acea adeverinta specifica ca limita de varsta de pensionare este de 61 ani si 3 luni. Reducere 5 ani pentru cei 10 ani de grupa I si reducere 1 an pentru cei 4 ani de grupa II. As dori sa stiu daca merge cu dosarul la casa de pensii acuma odata cu modificarea legii de pensionare este posibil sa primeasca un raspuns afirmativ. Pentru ca din calculele mele rezulta ca 61 ani/3 luni - 6 ani reducere grupe = 55 ani. Mama are varsta de 55 ani si 3 luni. Imi puteti spune va rog si de cand se i-a in considerare aceasta reducere de varsta de pensionare de pe anii de grupe?? Astept un raspuns. O seara buna.

Limita de varsta la data de 22 ianuarie 2015.Pentru cei 4 ani de grupa ll nu are nici o reducere, intucat are sub 6 ani ,iar tabelul pentru conditii deosebite opereaza incepand cu 6 ani de grupa. Acela este stagiul suplimentar ce se adauga la stagiul complet de cotizare. Pentru pensie anticipata, drepturile sunt in aceiasi data ca si pentru pensia limita de varsta.
Revin cu o intrebare referioare la grupa 2 de munca. Nu se iau in considerare cei 4 ani de grupa 2 chiar daca sunt lucrati in aceeasi intreprindere si in aceleasi conditii??? Pentru ca pe adeverinta primita de casa de pensii este specificata o reducere de 1 an pentru cei 4 ani de grupa 2. De unde a rezultat acest lucru? Va multumesc.
1. - Cred ca au gresit cei de la Casa de Pensii, daca v-au spus asa ceva.
- "Reducerea" de 1 an este de fapt un supliment la stagiul de cotizare.

2. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

4. Pentru cei 4 ani si 3 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece nu are cel putin 6 ani, asa cum spune legea;
- se dauga la stagiul de cotizare 1 an.

5. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare va fi de 61/3 - 5/0 = 56 de ani si 3 luni;
- stagiul de cotizare este de 39/3 + 5/0 + 1/0 = 45 de ani si 3 luni.

6. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015;
- Indeplineste conditiile si pentru pensie anticipata (fara diminuare), dar acesta se acorda cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare, la 56 de ani si 3 luni, adica o data cu pensia pentru limita de varsta, deci nu o mai luam in discutuie.

7. Perioada cat a beneficiat de indemnizatie de somaje ste stagiu de cotizare la pensie si sanatate, plata contributiilor fiind facuta de Agentia de Somaj de la buget.