Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosarul s-a perimat. Ce mai pot face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosarul s-a perimat. Ce mai pot face?

Buna ziua,
Va rog, cata perioada este valabil certificatul fiscal si taxa de timbru ? Am deschis un proces in instanta privind o mostenire, angajand un avocat, care a abandonat sa ma reprezinte in instanta. Am achitat toate taxele necesare, inclusiv jumatate din onorariu, convenind cu avocatul angajat prin contract, restul taxei de onorariu sa o achit pe parcursul s-au la finalul procesului. In instanta s-a facut perimarea pe motivul neprezantari. Ce mai pot face in aceasta situatie ? #-o
Certificatul fiscal are valabilitate de 30 de zile
Înțeleg că litigiul s-a suspendat pentru lipsa părților și mai apoi a intervenit perimarea. Taxa judiciară de timbru nu o mai puteți recupera. Tot ce mai puteți face este să introduceți din nou dosarul pe rolul instanței dacă mai sunteți în termenul de prescripție.