Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarul - CFR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarul - CFR

Am vazut ceva salar minim de 700 lei in domeniul transporturi.
Oare si CFR-ul se inscrie aici?
Sau la ce se refera ... care transporturi....cunoaste cineva despre ce e vorba?

Mersi anticipat!
coeficienţi minimi de ierarhizare, care
se aplică la salariul minim negociat pe societate pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1;
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2;
2. postliceală = 1.25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
2. şcoala de maiştri = 1,3;
3. studii superioare de scurtă durată =1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare =2

- 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare;
- 900 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este studii superioare de scurta durata;
- 780 de lei pentru personalul de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este scoala de maistri;
- 750 de lei pentru personalul administrativ incadrat in functii pentru care conditiile de pregatire sunt studiile postliceale;
- 720 de lei pentru muncitori calificati si pentru personal administrativ incadrat in functii pentru care conditiile de pregatire sunt studii liceale;
- 600 de lei pentru muncitori necalificati.

La asta ma refer....cum se calculeaza coeficientii astia? adica stiu ca sunt coeficienti fixati, dar cum se va calcula salarul pe baza lor? coeficient x cat = salar...sau ceva de genul...???!!!!
Si unde anume scrie cum se calculeaza, ca in CCMN, n-am gasit...:d
Coeficientii nu se calculeaza, ei au fost stabiliti prin negociere intre patronate si sindicate cu ocazia incheierii CCMUNN pe anii 2007-2010.
Acesti coeficienti se aplica la salariul minim negociat in unitatea dvs. Daca nu ati negociat asa ceva atunci ii aplicati la salariul minim pe economie, care de la 01.01.2009 este de 600 lei.
Daca postul ocupat de dvs. este un post care necesita studii superioare atunci salariul va fi de 600 x 2,0 = 1200 lei.
Este art.40 din CCMUNN pe care l-ati reprodus chiar dvs. mai sus.
Art.40 alin.2 din CCMN prevede ca, coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.