Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suspendarea pensiei de invaliditate- atac in instanta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suspendarea pensiei de invaliditate- atac in instanta

Buna ziua. Revin in forum, iar cu intrebari legate de suspendarea pensiei de invaliditate. Comisia de expertiza a emis din nou decizia de suspendare a pensiei de invaliditate, pt mama mea, cu toate ca referatele, examenele radiologice s.a. spun contrariu. Bolnava fiind, cei de la institut au considerat ca este apta de munca 35 %.
Intrebarea mea este, daca aceasta decizie se poate contesta in instanta, este nevoie de un avocat care sa ne apere cauza? se platesc cheltuieli de judecata? In ce procent putem avea castig de cauza, iar mama mea sa isi poata recupera pensia?
orhideea2, utilizator
pe decizia medicala trebuie sa apara calea de atac.... (contestatie sau faptul ca se ataca in instanta)
Art. 71 - Legea nr. 263/2010:
(5) Decizia medicală prevăzută la alin. (3) se emite în termen de 45 de zile de la data
înregistrării cererii şi se comunică în termen de 5 zile de la emitere. În situaţiile prevăzute la
alin. (4), termenul de emitere a deciziei medicale se prelungeşte corespunzător.
(6) Decizia medicală asupra capacităţii de muncă poate fi contestată, în termen de 30 de
zile de la comunicare, la comisiile medicale de contestaţii sau la comisiile centrale de
expertiză medico-militară ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi
Internelor şi Serviciului Român de Informaţii, după caz.
(7) Comisiile medicale de contestaţii funcţionează în cadrul centrelor regionale de
expertiză medicală a capacităţii de muncă şi Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi
Recuperare a Capacităţii de Muncă.
(8) Contestaţia prevăzută la alin. (6) se soluţionează în termen de 45 de zile de la
înregistrare. Decizia emisă în soluţionarea contestaţiei se comunică în termen de 5 zile de la
data soluţionării.
(9) Deciziile comisiilor medicale de contestaţii şi ale comisiilor centrale de expertiză
medico-militară ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor
şi Serviciului Român de Informaţii date în soluţionarea contestaţiilor prevăzute la alin. (8) pot
fi atacate la instanţele judecătoreşti competente în termen de 30 de zile de la comunicare.
(10) Deciziile medicale asupra capacităţii de muncă, precum şi deciziile prevăzute la alin.
(9) necontestate în termen rămân definitive.

Ca sa va adresati instante trebuie sa epuizati caile de atac administrative, iar contestatiile sa se faca in termenele prevazute.Dupa ce ati finalizat procedura administrativa va veti putea adresa instantei.
Ca o paranteza, judecatorii nu sunt medici posibil se va solicita o expertiza medicala iar daca se se va incuviinta expertiza medicala, aceasta se va efectua la INEMRCM care este instituţie publică cu personalitate juridică şi autonomie ştiinţifică, aflată în subordinea Casei Naţionale de Pensii Publice. (atributii INEMRCM: efectuează, contra cost, investigaţii de laborator şi expertiza medicală a capacităţii de muncă, la solicitarea Institutului Naţional de Medicină Legală "Mina Minovici" Bucureşti, a instanţelor judecătoreşti şi a altor instituţii cu personalitate juridică, a societăţilor comerciale sau a persoanelor fizice interesate, potrivit legii.)
Contestatie am depus din nou la secretariatul INMRCM, urmand ca dupa sa atacam si in instanta. Judecatorul nu este dr. , intradevar..dar persoanelor bolnave, dupa 30 de ani in campul muncii nu ar fi trebuit sa li se suspende pensia, doar pentru ca s-au cerut taierea lor in masa. Ar fi trebuit sa existe o triere, iar daca analizele "vorbesc " ca intradevar persoana nu este apta de munca, atunci ar trebuit lasata in pace...sa isi duca batranetile linistita.
Din cate stiti dvs, majoritatea cazurilor atacate in instanta au avut aviz favorabil INMRM ?? Vor exista oare cheltuieli de judecata??/
orhideea2, utilizator