Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare cumparare

Am mostenit impreuna cu fratele meu (fiecare in cota 1/2) o casa si terenul aferent curti si constructiei,care a apartinut parintilor nostri.Mentionez ca succesiunea s-a facut fara cadastru (in anul 1988)si nici nu exista trecuta in cartea funciara.Intrebare pot vinde partea mea de 1/2 fiului meu (major)? Daca "da" care sunt pasii care trebuie urmati in acest caz?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Buna ziua,
Da, puteti. Va trebui sa va faceti cadastrul impreuna cu fratele si apoi sa mergeti la notar pentru incheierea actelor de vanzare cumparare a cotei parti indivize ce o detineti.
Pentru a incheia orice contract de vanzare-cumparare trebuie cadastru si inscriere in cartea funciara. Puteti vinde si cota indiviza dar puteti face si dezmembrarea pentru a nu mai fi in indiviziune .
Pentru iesire din indiviziune trebuie facuta documentatia cadastrala pe intreg imobilul apoi dezmembrarea lui in doua loturi, dupa care se face actul de dezmembrare la notariat. Un lot dvs si un lot fratele dvs. Faceti trecerea pe rol a celor doua loturi. Apoi in baza actului de dezmembrare, inscrieti cele doua loturi in cartea funciara dupa care puteti vinde cota dvs fiului.
Alexandrina Mihai,