Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Am fost angajata la inceputul lunii noiembrie la o asociatie de proprietari pe perioada nedeterminata,mentionez ca eram in somaj.Din motive de sanatate si neintelegere cu presedintele asociatiei nu cred ca pot sa-mi mai desfasor activitatea la acel loc de munca.Intrebarea mea este :exista posibilitatea sa-mi reiau somajul daca solicit desfacerea contractului de munca,ce posibilitati mai am?
Nu mai este posibila reluarea somajului, intrucat durata c.i.m. pentru care s-a fost incheiat este nedeterminata. In acest caz, pentru a beneficia din nou de somaj va trebui indeplinite din nou conditiile prevazute de Legea nr.76/2002 pentru acordarea acestuia.