Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copil

Buna ziua,
Este vorba despre o bunica. Femeia si-a crescut nepoata de la cateva luni (acum are 7 ani), parintii ei (fiul si nora femeii) stand la bloc si vizitand-o rar. Apoi parintii s-au despartit, fata a ramas la tata, adica tot la bunica, numai ca acum si tatal s-a mutat inapoi in casa parinteasca (cu parintii si fiica lui). Mama, care are drept de a-si lua fata saptamanal nu a facut-o, decat foarte rar. Mentionez ca nici tatal nu si-a ingrijit deloc fiica, parintii lui fiind parinti si pentru nepoata lor.

Acum, tatal fetei lucreaza la Timisoara (ei fiind din Strehaia), iar bunica se teme ca mama o sa-l dea in judecata sa obtina ea custodia fetei. Poate bunica sa primeasca vreun document de la fiul ei cum ca ii lasa fata in grija, iar acel document sa fie opozabil mamei?
Multumesc.
Poate, dar nu ii foloseste - daca tatal nu locuieste cu copilul, mama poate cere stabilirea domiciliului la ea.
Acuma, daca il si obtine este o alta poveste si depinde de cum se desfasoara procesul.
Va ajuta mult situatia de fapt, depinde si de cand dureaza. Depinde si ce varsta are copilul...