Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificarea cuantumului pensiei pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificarea cuantumului pensiei pentru limita de varsta

Am ieşit la pensie limită de vârstă începând cu 1 ianuarie 2011 şi mă aşteptam să văd o modificare a cuantumului pensiei altul decât inflaţia ,dar....nimic.ªtiţi cumva când se recalculează acel indice corect???Menţionez că am lucrat 16 ani în grupa I de muncă deci ar trebui să mă încadrez,ce ziceţi??? sau trebuie să merg la casa de pensii ???
Incepand cu 01/01/2013 vi s-a aplicat un indice de corectie de 1,06.
Incepand cu 07/11/2013 vi se va aplica un indice de corectie de 1,12 in loc de 1,06.
Cat priveste grupa I-a de munca totul ar trebui sa fie in regula.
Pensia fiind de limita de varsta nu are ce reducere sa se mai aplice.
Punctajul suplimentar s-a acordat prin aplicarea art.100 lit.b) din legea 263/2010.
Domnule Mircea stiti cumva de cand se pune in plata indicele de corectie de 1,12 in loc de 1,06??.Ma asteptam ca de la 1 ian. 2014 ...sau la pensia din februarie vom vedea??
Incepand cu 07/11/2013.
In ianuarie primiti pensia la noul punctaj
In februarie primiti si diferentele pe noiembrie si decembrie.
Asa s-a promis.

Restantele se vor calcula pentru perioada 7 noiembrie (data intrarii in vigoare a Deciziei Curtii Constitutionale) -31 decembrie 2013 si se vor achita in luna martie 2014.

Sursa:

[ link extern ]