avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificarea cuantumului pensiei pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificarea cuantumului pensiei pentru limita de varsta

Am ieşit la pensie limită de vârstă începând cu 1 ianuarie 2011 şi mă aşteptam să văd o modificare a cuantumului pensiei altul decât inflaţia ,dar....nimic.ªtiţi cumva când se recalculează acel indice corect???Menţionez că am lucrat 16 ani în grupa I de muncă deci ar trebui să mă încadrez,ce ziceţi??? sau trebuie să merg la casa de pensii ???
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:40, 17 Ianuarie 2014
Incepand cu 01/01/2013 vi s-a aplicat un indice de corectie de 1,06.
Incepand cu 07/11/2013 vi se va aplica un indice de corectie de 1,12 in loc de 1,06.
Cat priveste grupa I-a de munca totul ar trebui sa fie in regula.
Pensia fiind de limita de varsta nu are ce reducere sa se mai aplice.
Punctajul suplimentar s-a acordat prin aplicarea art.100 lit.b) din legea 263/2010.
Domnule Mircea stiti cumva de cand se pune in plata indicele de corectie de 1,12 in loc de 1,06??.Ma asteptam ca de la 1 ian. 2014 ...sau la pensia din februarie vom vedea??
Incepand cu 07/11/2013.
In ianuarie primiti pensia la noul punctaj
In februarie primiti si diferentele pe noiembrie si decembrie.
Asa s-a promis.

Restantele se vor calcula pentru perioada 7 noiembrie (data intrarii in vigoare a Deciziei Curtii Constitutionale) -31 decembrie 2013 si se vor achita in luna martie 2014.


17-01-2014 09:53

Sursa:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta pio pio Cum se va calcula si cind se va aplica noul punctaj al pensiei pentru limita de virsta acordate in 2011 cu un punctaj stabilit la 2.68766,si care va fi noul ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Justitiarul711 Justitiarul711 Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se ... (vezi toată discuția)